Múzeumok éjszakája 2012

Idén 2012. június 16-án került sor a “Múzeumok Éjszakája” megtartására, melynek keretében a XVIII. kerületi Pedagógiai és Helytörténeti Gyűjtemény is számos érdekes programmal várta a látogatókat a Múzeumsarok kiállítóhelyen.

Idén lenne 100 éves Tomory Lajos, gyűjteményünk alapítója. Megtisztelő, hogy 2012-ben lehetővé válik régi álmunk, és a XVIII. kerületi Pedagógiai és Helytörténeti Gyűjtemény a „Tomory Lajos Pedagógiai és Helytörténeti Gyűjtemény” nevet viseli ezután.

A csodálatos strand időt, mely az érdeklődőket fogadta, a szervezők jégkocka és üdítő kínálásával próbálták enyhíteni a Múzeumsarok kiállítóhely előtti szabad területen. (jövőre el kell gondolkodnunk medencés program szervezésében) A délután 5 órakor kezdődő rendezvényt Mohai Tibor vezetésével az Eötvös gitárzenekar zenészei nyitották, majd Ughy Attila polgármester köszöntötte a megjelenteket és leplezte le új névtáblánkat. Frank Gabriella, a PIHGY igazgatója méltatta Tomory Lajos munkásságát, majd Heilauf Zsuzsa, a gyűjtemény vezetője köszönte meg a lehetőséget, hogy új, könnyen megjegyezhető nevet kaphattunk. Az új nevet, melyre a minisztérium még márciusban rábólintott, teljesen hivatalosan szeptember 1-től használhatjuk majd.

Egy szomorú eseményre is sor került. Májusban elhunyt kollégánkról, Kovács Márkról emlékeztünk meg. Heilauf Zsuzsa felolvasta Prokopp László, Prokopp Sándor olimpikon fiának levelét. Kovács Márk utolsó nagy munkája volt a kerületi olimpikonokat bemutató kiállítás megrendezése és az ehhez kapcsolódó, Prokopp Sándort bemutató füzet elkészítése. E munka során került kapcsolatba Prokopp Lászlóval, aki bár rövid ideig ismerhette kollégánkat, mégis megható szavakkal búcsúzott tőle.
Kovács Márk gyűjteményi munkásságáról összeállítottunk két tablót, melyen képekben és néhány méltató mondattal mutatjuk be, milyen nagyszerű munkatársunk is volt ő. Este mécsesek gyúltak tiszteletére.
A megemlékezés részeként adták elő Mohai Tibor vezetésével az Eötvös gitárzenekar zenészei, az Eötvös Loránd Általános Iskola tanulói a „Nem akarok állni, ha futnak a percek” című Illés-számot. A gyűjtemény 2010-ben megnyílt „Nem akarok állni, ha futnak a percek” – Pestszentlőrinc-Pestszentimre a hatvanas években című kiállításának egyik rendezője és névadója volt Kovács Márk, akit múzeumpedagógusként jól ismertek számos más kerületi iskola mellett az Eötvös tanulói is.
Este 6 órakor kezdődtek a Múzeumok Éjszakájához kapcsolódó rendezvényeink. A hivatalos program után a kiállítóhely újra kicsinek bizonyult, a napsütéstől átforrósodott közönséget és a gitárzenekar tagjait hűtött üdítővel, egy kis szendviccsel vártuk.
Heilauf Zsuzsa, Kissné Baumann Gizellával, az olimpiai kiállítás társrendezőjével háromszor tartott tárlatvezetést (este 6, 7 és 9 órakor) az érdeklődőknek a Rózsa Művelődési Házban, a kerületi olimpikonokat bemutató kiállításunkon.
A Múzeumsarok kiállítóhelyünkön folyamatosan, igény szerint tartottunk tárlatvezetést állandó kiállításunkon („200 év emlékei” – Pestszentlőrinc-Pestszentimre története) és a kerületi középiskolákat bemutató „Az érettségi jegyében” – A pestszentlőrinci középiskolák története című ideiglenes kiállításunkon.
A látogatók megtekinthették két nagy elődünk, Tomory Lajos és „Nelli néni” (Tekes Sándorné Zsebők Kornélia) életét és munkásságát bemutató tablókat is. Nelli néninek a család jóvoltából egy emléksarkot is szentelhettünk, itt egyenlőre, kitüntetéseit, műveinek egy részét tettük közkinccsé.
Az este folyamán a kiállítóterem előtti részen kétszer szerveztünk rendhagyó, játékos kísérleteket Maadadiné Borbély Mária, a PIHGY munkatársa vezetésével. Ő évek óta újabb és újabb ötletekkel varázsolja hangulatosabbá programunkat. Az érdeklődők hőlégballont és japán tusrajzt készíthettek „egyszerű hozzávalók” segítségével. Utóbbihoz csak tustintára, papírra, vízre és olajra volt szükség, és szép, érdekes alkotások születtek.
A gyerekeket leginkább a versenypálya érdekelte, ahol távirányítós kisautókkal lehetett Pestszentimre központból lőrinci kerülővel Ferihegyre eljutni. Akár többen egymással is versenyezhettek. A céllövészet szintén nagy sikert aratott kisebbek és nagyobbak körében egyaránt. A kreatívabbak pedig apró gipsztéglákból építhettek homlokzatot, épületet, amit ki is festhettek. A meleg nyári éjszakán, a meccs után hazafelé sétálók közül még jó néhányan benéztek a Múzeumsarokba, ahol éjfélkor zártuk a programokat.

[widgetkit id=1014]