Tomory Lajos Múzeum

            A fővárosi XVIII. kerület, Pestszentlőrinc-Pestszentimre egyetlen kerületi fenntartású muzeális közintézménye a Tomory Lajos Múzeum, amelyet 1956-ban Tomory Lajos iskolaigazgató alapított. Az intézmény 1990 áprilisában kapta meg a minisztériumi működési engedélyt. 1994. január 1-jétől az újonnan alakult pedagógiai intézettel együtt működött Pedagógiai Intézet és Helytörténeti Gyűjtemény néven. 2012 őszén a két intézmény különvált, és a gyűjtemény szeptember 1-jétől szakmai önállóságát megtartva a kerületi Kondor Béla Közösségi Ház és Intézményei részeként, az alapító tiszteletére Tomory Lajos Pedagógiai és Helytörténeti Gyűjtemény néven működött.

A főváros hatodik legnagyobb lélekszámú kerületének hagyományőrző és klasszikus múzeumi feladatkörén túl (történeti emlékanyagot gyűjtő-, őrző-, feldolgozó és bemutatóhely) a hely- és pedagógiatörténeti kutatás és oktatás központja. Legfontosabb célja a hely- és oktatástörténeti emlékanyag gyűjtése, megőrzése, bemutatása. Anyagának zöme az ipari-műszaki fejlődés eredményeként létrejött elővárosi település élete, fejlődése, kiemelkedő személyiségei, az itt élők életmódja mellett az oktatás és a nevelés, valamint a gyermekkor, különösen a játékok bemutatására ad lehetőséget.

            Gyűjteményünk főbb részei: tárgyi gyűjtemény, dokumentum- és fotótár, könyvtár, adattár. A gyűjtemény törzsanyagát elsősorban XX. századi, kisebb részben XIX. századvégi tárgyak, fotók, dokumentumok alkotják. A tárgyi gyűjteményben – többek között – háztartási eszközök, bútorok, számos ma is használatos, hétköznapi műszaki tárgy (rádió, tv, vasaló, írógép stb.), a majorsági gazdasági élet eszközei, az iskolai bútorok és kísérleti eszközök, a téglagyűjtemény, a teljes kovács-, borbély- és cipészműhely korábbi típusa is megtalálható. A több ezer darabos archív fotógyűjteményben megtalálhatóak Pestszentlőrinc és Pestszentimre, valamint a XVIII. kerület – sok esetben már nem létező épületei. Számos eseményről, lakóhelyünk történetét meghatározó személyről, intézményről, szervezetről emlékeznek meg a fotók mellett a dokumentumtár iratai, nyomtatványai. 100-nál több térképet, több száz – elsősorban a XX. század második feléből származó – eredeti plakátot őriz a gyűjtemény. Az adattárban gyűjtjük a visszaemlékezéseket, a gyűjtemény dolgozói, és a kutatók helytörténeti témájú kéziratait. A több ezer darabot számláló könyvgyűjteményben elsősorban pedagógiai tárgyú kötetek vannak, közöttük igazi ritkaságok: ilyen például Maróthy György számtankönyvének 2. kiadása 1763-ból. Itt őrzik a helytörténeti vonatkozású kiadványokat (évkönyveket, helytörténeti szakirodalmat, szépirodalmat), valamint a helyi újságok régi és új példányait.

            Tevékenységi körébe tartozik a kutatómunka segítése mellett a rendszeres publikálás, állandó és időszaki kiállítások, helytörténeti vetélkedők rendezése, valamint egyéb kulturális és közművelődési tevékenység. Saját kiadványaink mellett rendszeresen közreműködünk helytörténeti munkák sajtó alá rendezésében is. A kerület szabadtéri rendezvényein és országos múzeumi programokon is jelen vagyunk.

            A fentiek mellett weboldalunkon (muzeum18ker.hu) és Facebook-oldalunkon naprakész információt adunk aktuális és régebbi kiállításainkról, havi programjainkról és felidézzük lakóhelyünk történetét.

            Több évi kemény munka, számos terv után az igazi, látványos sikereket 2010-ben és 2011-ben értünk el. Először a Havanna-projekt keretében elkészült a Havanna kiállítóhely és múzeumi foglalkoztató, majd megnyílt az új település- és oktatástörténeti állandó kiállításunk a „Múzeumsarok” kiállító teremben. Nyertes pályázataink segítségével színvonalas, tárgyakban gazdag, új kiállításokat, átfogó múzeumpedagógiai programot valósíthattunk meg. Ezért a munkáért 2012-ben vehette át a XVIII. kerületi Pedagógiai és Helytörténeti Gyűjtemény a Pulszky Társaság – Magyar Múzeumi Egyesület, a pályázat kiírója különdíját és az ezzel járó pénzjutalmat. A díjat a helyi közösség érdekeit szolgáló új kiállításokért, az azokat kísérő gazdag múzeumpedagógiai programkínálatért kaptuk.

            Több éves előkészítő munkával és a képzőművészeti gyűjteményünk megalapozásával 2016-ban végre elérhetővé vált, hogy feljebb lépjünk a „múzeumi ranglétrán”: áprilistól szakmai besorolásunk területi múzeum lett, az intézmény új neve pedig Tomory Lajos Múzeum.

2018. március 19-től a Tomory Lajos Múzeum önkormányzati fenntartású, önálló jogi személyiséggel rendelkező intézményként végzi tevékenységét.