Kerületi siker az „Év múzeuma 2011” pályázaton

A XVIII. kerületi Pedagógiai és Helytörténeti Gyűjtemény a pályázat kiírója, a Pulszky Társaság különdíját és az ezzel járó pénzjutalmat nyerte el a rangos megmérettetésen.

A Pulszky Társaság – Magyar Múzeumi Egyesület másfél évtizede minden évben meghirdeti pályázatát az Év Múzeuma kitüntető cím elnyerésére. A múzeumok, muzeális közgyűjtemények általában hosszan mérlegelik a beadást, és csak igazán jelentős fejlesztések esetében pályáznak a címre. Az elmúlt években a múzeumok számára is megnyílt TÁMOP és turisztikai  uniós források jelentős fejlesztéseket eredményeztek. Ezért a mostani felhívásra  16 intézmény jelentkezett; ez több, mint kétszerese az elmúlt évi számnak. Ebben a rangos mezőnyben, gyűjteményünknél sokkal patinásabb, jóval nagyobb méretű intézményekkel együtt versenyezve, különösen értékes a díj elnyerése.

A 17. alkalommal megrendezett Múzeumok Majálisán, május 19-én, szombaton Hammerstein Judit, az Emberi Erőforrások Minisztériuma kultúráért felelős helyettes államtitkára adta át Az év múzeuma és Az év kiállítása díjakat a Magyar Nemzeti Múzeumban.

Az elismerés összetett szempontrendszer alapján nyerhető el, a múzeumi intézmény teljes körű szakmai munkájára, fejlődésére kíváncsi az értékelő zsűri, s azt is vizsgálja, lehetőségeihez képest sikerült-e vállalásait kiemelt szinten teljesítenie. Nem abszolút mutatókat hasonlít tehát össze, hanem a megfelelő szakmai célokat figyelembe véve minősíti és elemzi az elérésük érdekében tett erőfeszítéseket és eredményeket.

Az év múzeuma 2011 bíráló testületét a Pulszky Társaság és a társkiíró szervezetek (a Nemzeti Erőforrás Minisztérium Közgyűjteményi Főosztálya, a Nemzeti Kulturális Alap Közgyűjteményi Kollégiuma, az ICOM /Múzeumok Nemzetközi Tanácsa/ Magyar Nemzeti Bizottsága és a Magyar Nemzeti Múzeum) képviselői alkotják, melynek idei tagjai: Cseri Miklós, E. Csorba Csilla, Deme Péter, Hatházi Gábor, N. Kósa Judit, Tamás Edit, Varga Benedek és Zomborka Márta.

Díjak, különdíjak, elismerések

Az „ÉV MÚZEUMA 2011” elismerést kapta:

Az év múzeuma 2011 kitüntetést a Magyar Természettudományi Múzeum nyerte a gyűjtemények sokoldalú fejlesztéséért és hasznosításáért, a közérthető, korszerű, komplex természettudományos látásmód elterjesztéséért, illetve a keszthelyi Balatoni Múzeum az épület és az állandó kiállítás látogatóbarát megújításáért, gazdag és eredményes múzeumpedagógiai programjaiért.

A különdíjak:

A Pulszky Társaság – Magyar Múzeumi Egyesület különdíját kapta a XVIII. kerületi Pedagógiai Intézet és Helytörténeti Gyűjtemény a helyi közösség érdekeit szolgáló új kiállításokért, az azokat kísérő gazdag múzeumpedagógiai programkínálatért.

Az ICOM Magyar Nemzeti Bizottság különdíját a Városi Művészeti Múzeum (Győr) érdemelte ki a 20. századi és a kortárs művészetek európai szintű bemutatásáért, a gyermekekkel és fiatalokkal való megismertetéséért, az ismeretterjesztés korszerű, vonzó módszereinek alkalmazásáért.

Az Emberi Erőforrások Minisztériuma Közgyűjteményi Főosztálya különdíját kapta a Bihari Múzeum (Berettyóújfalu) a korszerű kisvárosi múzeum példaértékű megvalósításáért, és a színes, korcsoportonként kialakított múzeumpedagógiai programokért.

Ugyancsak az Emberi Erőforrások Minisztériuma Közgyűjteményi Főosztálya különdíját kapta a Thorma János Múzeum (Kiskunhalas) az eredményes múzeumfejlesztő tevékenységéért, az új tanulmányi raktár példamutató kialakításáért.

A Magyar Nemzeti Múzeum különdíját a Koszta József Múzeum (Szentes) nyerte el a múzeumszakmai érdekeknek a helyi társadalom igényeivel összehangolt, eredményes érvényesítéséért, a mintaértékű tanulmányi raktárközpont megvalósításáért.

Az Országos Közgyűjtemények Szövetsége különdíját az Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézet kapta a magyar színháztörténeti muzeológia megújításában felmutatott eredményeiért, a kortárs magyar muzeológia elméleti kérdéseinek vizsgálatáért.

A Megyei Múzeumi Igazgatóságainak Szövetsége különdíját nyerte el a Laczkó Dezső Múzeum (Veszprém) a sikeres pályázati tevékenységre alapozott fejlesztésekért, közösségépítő kiállítási és rendezvényprogramokért.

 

A bíráló bizottság elismerő oklevelét kapta:

A Fekete István Múzeum(Dombóvár) az elkötelezett gyűjtőmunkáért, a példaértékű társadalmi beágyazottságért.

A Kiskőrösi Közúti Szakgyűjtemény (Kiskőrös) az újonnan kialakított épületben megvalósított színvonalas kiállításért, a gazdag múzeumpedagógiai kínálat kidolgozásáért.

A Liszt Ferenc Emlékmúzeum és Kutatóközpont (Budapest) tudományos tevékenysége, nemzetközi kapcsolatrendszere, imponáló könyvkiadási gyakorlata alapján.

A Mezőgazdasági Gépmúzeum (Mezőkövesd) az elkötelezett fejlesztőmunkáért, a példaértékű társadalmi kapcsolatok révén elért nagyszerű eredményekért.

A Nógrádi Történeti Múzeum (Salgótarján) az értékőrzésért nehéz körülmények között küzdő, változni akaró és változni képes múzeumként.

Az Óbudai Múzeum (Budapest) az óbudai hagyományok dokumentálásáért és megismertetéséért, a szisztematikus múzeumfejlesztésért, a Textilmúzeum megmentéséért.

A Pásztói Múzeum (Pásztó) a módszeres fejlesztésekért, a gyermekprogramok és a színvonalas múzeumpedagógiai kiadványok megvalósításáért.